Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
PO-PÁ 8:30-17:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Informace pro vás
 3. Často kladené otázky o změkčovačích vody
 • Kategorie blogu
 • Štítky blogu

Potřebujete více informací?

Bezplatná konzultace
Bezplatná konzultace
+420 228 229 091 PO-PÁ 8:30-17:00
01.12.2022

Často kladené otázky o změkčovačích vody

V tomto článku odpovídáme na následující dotazy:

 1. Kolik mohu ušetřit instalací změkčovače vody?
 2. Je vhodné změkčovat vodu z kohoutku?
 3. Co se stane s regenerační solí?
 4. Je regenerační sůl škodlivá pro životní prostředí?
 5. Může mít nedostatek vápníku ve vodě vliv na organismus?
 6. Lze k regeneraci změkčovačů vody použít jakoukoli sůl?
 7. Může být změkčovací pryskyřice škodlivá?
 8. Způsobuje změkčená voda korozi?
 9. Podporuje změkčování vody vznik bakterií?

Kolik mohu ušetřit instalací změkčovače vody?

Protože v tuzemských podmínkách není podobná studie vypracovaná, pro ilustraci uvádíme data Aqua Belgica, belgické federace pro úpravu vody, která na základě údajů NIS vypočítala, že čtyřčlenná belgická rodina může použitím změkčovače vody ušetřit až 650 eur ročně, v přepočtu na koruny tedy více než 15.000,- Kč. V této částce je zahrnuta nižší spotřeba elektřiny v důsledku čistých topných těles, nižší spotřeba pracích prášků, značně prodloužená životnost spotřebičů, ale také kartuší vodovodní baterií.

Zjištění společnosti Aqua Belgica potvrzuje i studie, kterou v Americe provedl nezávislý Battelle Memorial Institute, nezávislé testovací a výzkumné centrum pro aplikovaný vědecký a technologický vývoj. Tato studie byla provedena v roce 2009 pod vedením Nadace pro výzkum kvality vody (WQRF).

Je vhodné změkčovat vodu z kohoutku?

Ideální měkká voda má tvrdost 0°dH (mmol) a zaručuje prevenci vzniku vodního kamene, maximální úspory (energie, mýdlo a přípravky na odstraňování vodního kamene) a výrazné zvýšení komfortu (méně údržby a pocit měkké vody). Tohoto ideálu by mělo být dosaženo v co největší míře. Pokud je požadována zbytkovátvrdost vody po změkčení, lze ji nastavit pomocí regulačního ventilu.

Co se stane s regenerační solí?

Během regenerace se z roztoku soli uvolní část přítomných sodíkových iontů a nahradí je vápenaté a hořečnaté ionty, které se usadily na filtrační hmotě změkčovače (pryskyřičných kuličkách). Tyto vápenaté a hořečnaté ionty a přebytečné sodíkové ionty jsou spolu s roztokem soli odváděny do kanalizace.

Je regenerační sůl škodlivá pro životní prostředí?

Ke změkčování vody se skutečně používá sůl nebo chlorid sodný. Vzhledem k ředění s ostatními odpadními vodami bude dopad na životní prostředí zanedbatelný. Kromě toho je změkčená voda šetrnější k životnímu prostředí. Proč?

 • z důvodu nižší spotřeby energie při ohřevu vody;
 • díky úspoře pracího prášku (až 50 %);
 • kvůli úsporám mycích prostředků.

V neposlední řadě je třeba zmínit, že moderní změkčovací systémy již efektivně pracují s výrazně menším množstvím soli.

Může mít nedostatek vápníku ve vodě vliv na organismus?

Světová zdravotnická organizace ani Evropské společenství nestanovily minimální ani maximální limity tvrdosti vody. Vyvážená strava navíc poskytuje dostatek vápníku. Vápník, o kterém zde hovoříme, se navíc vyskytuje v minerální formě. V této formě se nevstřebává do našeho těla. Pro úplnost je potřeba zmínit, že česká vyhláška 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody stanoví minimální hodnoty pro obsah vápníku (30 mg/l) a hořčíku (10 mg/l), pokud je voda uměle změkčována. 

Lze k regeneraci změkčovačů vody použít jakoukoli sůl?

K regeneraci pryskyřice lze použít pouze speciální změkčovací soli. Pouze tyto soli zaručují zcela čistý solný roztok bez plýtvání. Jedinou výjimkou jsou změkčovače vody Delta Hydro@Home, kde je možné použít jakoukoliv čistou sůl (v jakékoliv formě) bez dalších příměsí.

Může být změkčovací pryskyřice škodlivá?

V námi prodávaných změkčovačích používíme pouze pryskyřice, které splňují normy stanovené  zeměmi Evropského společenství. Spotřebiteli proto při využívání našich výrobků nehrozí žádné nebezpečí.

Způsobuje změkčená voda korozi?

Ne více, než před změkčením. Změkčení vody nemění její kyselost. Tvrdá voda podporuje tvorbu vodního kamene. U některých materiálů a v závislosti na určitých podmínkách mohou usazeniny vodního kamene bránit korozi. 

Podporuje změkčování vody vznik bakterií?

Ne tak docela. Bakterie se snadno množí ve stojaté vodě (v kotlích, potrubích atd.). U změkčovače je to díky pravidelné regeneraci a baktericidnímu účinku solného roztoku nepravděpodobné. Proto je lepší nainstalovat menší změkčovač s častější regenerací. Z tohoto důvodu řada zákazníků upřednostňuje změkčovače vody Delta Hydro@Home. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli